Adapter SC/APC SM SX
KSh5.00
| Fiber Mode | SM |
| Connector type | SC-SC |
| Body type | SX |
| Polish type | APC |
| Alignment sleeve material | Ceramic |
| Mounting type | Full flanged |
| Operating Wavelength | 1310/1550nm |
| Return Loss | ≥50 |
| Insertion Loss | ≤0.3dB |
| Working Temperature | -40~+80°C |
| Storage Temperature | -40~+80°C |
| Durability | 1000 times |
Order Via WhatsApp
Adapter SC/APC SM SX
A fibre optic adapter, sometimes also called a coupler, is a small device designed to terminate or link the fibre optic cables or fibre optic connectors between two fibre optic lines.
By linking two connectors precisely, fibre optic adapters allow the light sources to be transmitted at most and lower the loss as much as possible. At the same time, fibre optic adapters have the merits of low insertion loss, good interchangeability and reproducibility. FS supplies a wide range of mating sleeves and hybrid adapters, including special male to female hybrid fibre optic adapters.
Specifications
Connector Type
SC-SC
Body Style
Simplex
Polish Type
APC
Fiber Mode
OS2 9/125μm
Insertion Loss
≤0.2dB
Durability
1000 times
Mounting Type
Full flanged
Alignment Sleeve Material
Ceramic
Color
Green
Flammability Rate
UL 94V-0
Package Quantity
10 Pcs
RoHS Compliancy Status
Compliant
Operating Temperature
-40 to 85℃(-40 to 185℉)
Storage Temperature
-10 to 60℃(14 to 140℉)








Reviews
There are no reviews yet.